avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 440 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament sau contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament sau contract de intretinere

Buna ziua,
Sora bunicii mele vrea sa-mi lase mostenire un teren arabil.
Nu a avut copii , nu are parinti si sot in viata , nu mai are frati in viata.
Eu o ingrijesc in urma unui contract de intretinere facut parintilor mei ( intre timp mama a murit) pe casa si terenul unde locuieste.
Dupa ce a facut acest contract , a primit si terenul pe legea cu retrocedarea , asa ca nu e inclus in contractul de intretinere.
Cum sa procedam , sa fie mai simplu ?
Sa facem o adaugire la actul de intretinere ?
Sa-mi faca testament ?
Sa facem alt contract de intretinere pe numele meu ?
Cel mai recent răspuns: DAN POPESCU , Avocat 13:46, 19 Martie 2018
Alt contract de intretinere pe numele dvs. Cel vechi nu mai este de intretinere de fapt. Fara mostenitori rezervatari in viata, poate ar fi mai sigur sa va faca si testament la notar pentru "toate bunurile mobile si imobile ce se vor gasi la moartea mea" Alta varianta ar fi vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, aceea insa necesita intabularea prealabila a proprietatilor.
Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2018
CaraD, utilizator
Daca nu sunt mostenitori rezervatari(sot supravietuitor/ascendenti/descendenti)poate sa va faca testament autentic.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Atacare testament criscorina criscorina Buna ziua, Unchiul meu pe care il ingrijim ne-a lasat mie si familiei mele prin testament toate bunurile mobile si imobile. Dansul nu a avut copii si ... (vezi toată discuția)
Succesiune fara mostenitori rezervatari dariad dariad In cazul dezbaterii unei astfel de succesiuni, cum se procedeaza? Caz concret. Persoana care decedeaza se presupune ca a lasat un testament sau a avut ... (vezi toată discuția)
Mostenire liviuiordan liviuiordan Buna ziua. As dori sa stiu daca pot mostenii prin testament o casa, eu nefiind niciun fel de ruda cu proprietarul. Mentionez ca nu are copii, doar frati. (vezi toată discuția)