Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament sau contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament sau contract de intretinere

Buna ziua,
Sora bunicii mele vrea sa-mi lase mostenire un teren arabil.
Nu a avut copii , nu are parinti si sot in viata , nu mai are frati in viata.
Eu o ingrijesc in urma unui contract de intretinere facut parintilor mei ( intre timp mama a murit) pe casa si terenul unde locuieste.
Dupa ce a facut acest contract , a primit si terenul pe legea cu retrocedarea , asa ca nu e inclus in contractul de intretinere.
Cum sa procedam , sa fie mai simplu ?
Sa facem o adaugire la actul de intretinere ?
Sa-mi faca testament ?
Sa facem alt contract de intretinere pe numele meu ?
Alt contract de intretinere pe numele dvs. Cel vechi nu mai este de intretinere de fapt. Fara mostenitori rezervatari in viata, poate ar fi mai sigur sa va faca si testament la notar pentru "toate bunurile mobile si imobile ce se vor gasi la moartea mea" Alta varianta ar fi vanzare-cumparare cu clauza de intretinere, aceea insa necesita intabularea prealabila a proprietatilor.
CaraD, utilizator
Daca nu sunt mostenitori rezervatari(sot supravietuitor/ascendenti/descendenti)poate sa va faca testament autentic.