avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Avocat specializat probleme asociatii proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Avocat specializat probleme asociatii proprietari

Buna ziua,
Poate cineva sa-mi faca o recomandare pt. un avocat bun specializat pe actiuni in instanta ref. la probleme legate de asociatiile de proprietari?
Pe scurt, m-ar interesa deschiderea unei actiuni in instanta impotriva presed. asoc. de proprietari, a comitetului executiv si a administratorului de bloc, pt. nerespectarea obligatiilor legale ce le revin. In urma unor sesizari repetate in mai multe luni de zile, cu privire la inundarea apartamentului din cauza tevilor comune ale blocului, acestea au fost ignorate sau s-au tratat cu superficialitate, aspect care are ca si consecinta in momentul de fata agravarea situatiei in spatiul de locuit. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Legis_11 , utilizator 13:51, 19 Martie 2018
Regulamentul prezentului forum nu permite reclama
Puteti accesa catalogul consultantilor de pe forum si eventual contacta prin mesagerie privata sau puteti face solicitare oficiala la baroul local de avocati
Atentie sporita cu eventuala actiune in instanta impotriva presedintelui,a comitetului executiv a administratorului de imobil pentru pretinsa nerespectare a obligatiilor ce le revin,
Asigurati-va ca detineti probe concludente
Nu va hazardati sa demarati o actiune impotriva celor 3 mentionati ,pentru ca veti avea o imensa dezamagire si veti beneficia de hotarare defavorabila
Majoritatea actiunilor pe rolul instantelor de judecata se solutioneaza conditionat de obiect de complexitatea spetei,de numarul partilor implicate,de interesul acestora si de alti factori independenti de vointa partilor intr-un termen de regula destul de lung
Pentru rapiditate solutionare,anterior demersului in instanta,incercati sa sesizati oficial serviciul sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria locala
Cel putin aveti avantajul ca primiti raspuns in maximum 30 de zile si se presupune ca angajatii serviciului stapanesc dispozitiile in domeniu
Succes !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ynocentta a scris:

Regulamentul prezentului forum nu permite reclama
Atentie sporita cu eventuala actiune in instanta impotriva presedintelui,a comitetului executiv a administratorului de imobil pentru pretinsa nerespectare a obligatiilor ce le revin,
Asigurati-va ca detineti probe concludente
Nu va hazardati sa demarati o actiune impotriva celor 3 mentionati ,pentru ca veti avea o imensa dezamagire si veti beneficia de hotarare defavorabila


Update mesaj anterior: in eventualitatea in care puteti sa faceti eventuale recomandari pt. avocati in domeniu, astept mesaje pe privat, avand in vedere politica acestui site.

Multumesc pt. raspuns, dar pe ce va bazati afirmatiile, in sensul in care sigur voi primi o hot. jud. defavorabila? Daca sunteti avocat de profesie si vorbiti statistic, atunci este de luat in calcul. Evident ca detin probe sub forma unor solicitari oficiale pe care le-am facut in scris, in sedinta asoc. de proprietari etc.
Sesizarea organelor locale o voi face, de asemenea, insa nu stiu in afara unor eventuale sanctiuni contrav. ce pot face mai mult acestea. Si asta, daca se vor implica cu niste verificari operative, in afara unor raspunsuri pe hartii. In instanta vreau sa ma indrept impotriva celor mentionati inclusiv pt. solicitarea de daune materiale, provocate prin lipsa de actiune a acestora. O zi buna.
Ultima modificare: Luni, 19 Martie 2018
Legis_11, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua doresc ajutor. am următoarea problema in asociația ... ionescupopescu ionescupopescu buna ziua doresc ajutor. am următoarea problema in asociația de proprietari: -președintele nu poate sa mențină funcția conform legii(raspuns ... (vezi toată discuția)
Restantieri la asociatie anetaaneta anetaaneta Comitetul executiv al blocului nu vrea sa-i dea in judecata pe restantieri.Ce pot sa fac eu ca simplu proprietar,pot sa ii dau in judecata? (vezi toată discuția)
Cautam avocat pentru reprezentare supercurat supercurat Suntem o asociatie de proprietari care are trei restantieri si am dori sa deschidem actiuni in instanta, pentru recuperarea datoriilor. Intrucat nu avem ... (vezi toată discuția)