Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere societate

Societate fara datorii , unic asociat ,administrator unic , in proprietate firmei casa + teren , actualul sediu al firmei. Doresc sa radiez firma cum procedez cu transferul de proprietate de pe firma pe persoana fizica = actualul asociat unic =administrator societate . ???

Factura , contract vanzare & cumparare sau doar rediere societate si se transfera direct pe persoana fizica=asociat unic ?

Multumesc
george-neagu, moderator
In cazul lichidarii voluntare, daca societatea comerciala are asociat unic, dupa plata eventualelor datorii, patrimoniul societatii este transmis, fara lichidare, catre asociatul unic si societatea inceteaza sa mai existe de la data expirarii termenului de introducere a opozitiei (daca nu s-a facut opozitie) sau de la data la care hotararea de respingere a opozitiei (sau, dupa caz, care constata ca datoriile au fost acoperite) a devenit irevocabila. Apelati la un avocat si un expert pentru efectuarea formalitatilor.
MULTUMESC MULT

asa am sa fac