Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul de preemptiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul de preemptiune

Am un teren luat in arenda cu drept de preemtiune de ordinul 1 (dreptul de preempţiune al arendaşului la cumpărare), iar proprietarul terenului doreste sa vanda acest teren. Eu m-am inteles in prima faza cu proprietarul la un pret, i-am dat un avans, iar acum s-a razgandit si doreste sa-mi returneze banii dati ca avans si nu mai doreste sa mi-l vanda. As vrea sa stiu ...ce valaoare mai are dreptul acesta de preemtiune in conditiile actuale? eu in continuare doresc sa cumpar pamantul cu pretul la care ne-am inteles, dar el refuza sa finalizam tranzactia.
assportiva, utilizator
Dreptul de preempțiune îl aveți la preț egal de vanzare , nu la prețul la care doriți Dvs să cumpărați. Dacă a fost încheiat un antecontract, nerespectarea acestuia face obiectul unei alte discuții.
ContSters454516, utilizator
Vanzarea bunului cu privire la care exista un drept de preemptiune legal sau conventional se poate face catre un tert numai sub conditia suspensiva a neexercitarii dreptului de preemptiune de catre preemptor.
Prin exercitarea preemptiunii, contractul de vanzare se considera incheiat intre premptor si vanzator in conditiile cuprinse in contractul incheiat cu tertul, iar acest din urma contract se desfiinteaza retroactiv.