Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pastrare nume familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pastrare nume familie

Am divortat si am o hotarare definitiva si irevocabila prin care ex-sotul imi lasa dreptul de a-mi pastra numele dobandit prin casatorie. Fostul socru este total impotriva acestui lucru si doreste sa ma dea in judecata. Are sorti de izbanda, imi poate impune sa renunt la numele dobandit prin casatorie?Apreciez foarte mult acest site. Cu multumiri, Cris.
Fostul dvs. socru poate incerca sa va dea in judecata pentru orice:O:D Asta nu inseamna si ca respectivele cereri ii vor fi admise sau ca vor avea vreo repercusiune.
In speta prezentata este vorba de autoritatea de lucru judecat (deocamdata) si de un drept castigat printr- hotarare definitiva si irevocabila. Exista si posibilitatea ca socrul dvs. sa invoce o anume notorietate a numelui sau si anumite actiuni strict denigratoare ale dvs. asupra acestei notorietati pe calea unei actiuni separate. Dar toate acestea trebuie dovedite, iar in situatia respectiva puteti initial invoca exceptiile potrivite situatiei (inadmisibilitatii, lipsei de interes, nelegalitatii etc.)! Pana atunci puteti sta linistita.
Fostul socru poate sa va dea in judecata, insa nu vad sa aiba sorti de izbanda.
Eu zic sa stati linistita....
~ Conținut șters la cerere ~