Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... gardul comun
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

gardul comun

Buna seara! Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare daca puteti. Ce acte trebuie intocmite pentru constructia unui gard intre vecini? Si daca acesta vrea sa schimbe gardul nu trebuie sa-ti ceara voie daca este gardul tau?
Plangerea penala prealabila nu e introdusa in termen de 60 de zile , ce curge de la data cunoasterii faptuitorului , ci in termen de 2 luni de la identificarea acestuia.
Aveti dreptate, doua luni, insa cu privire la identificarea persoanei ce se face vinovata , justitiabilul a spus cine este- vecinul-Cand oamenilor le spui de termen 30 de zile, 60 de zile sunt receptivi, fata de cazul in care ai spune doua luni, sase luni, se lasa pe tanjeala si uita. Insa cand spui 30 de zile sau 60 se poate uita intr-un calendar, spre exemplu si stie ca dupa data implinirii acelor zile s-a terminat cu plangerea .
Am lucrat in statistica si daca spuneam colegelor ca in 2 saptamani sa predea o lucrare uitau intotdeauna, dar cand spuneam in 14 zile erau mai receptive.
O zi buna!