Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare contravaloare consultatie medicala
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare contravaloare consultatie medicala

Buna ziua! Sotia mea a fost la un consult de specialitate si in urma tratamentului recomandat nu s-a simtit deloc bine. Doreste returnarea contravalorii taxei de consultatie din acest motiv. Cum se procedeaza? Are acest drept?
snake69fast, utilizator
Va recomand sa consultant un avocat.
Din punctul meu de vedere, raspunsul este nu. Consultatia medicala s-a efectuat, adica ati primit serviciul pentru care ati platit, indiferent daca concluziile medicului au fost pe placul pacientului sau nu.
Faptul ca tratamentul urmat nu a dat rezultatele asteptate se poate datora limitarilor medicului, dar la fel de bine se poate datora (printre altele) si modului in care diferite organisme umane raspund la diferite tratamente, adica lipsa absoluta de culpa medicala. Daca decideti sa mergeti in instanta sau la consiliul medicilor, am impresia ca veti auzi lucrul acesta mai mult decat va doriti. Interesant este ca argumentul este de fapt unul real si care poate fi dovedit stiintific.