Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Va rog, un model de actiune in instanta!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Va rog, un model de actiune in instanta!

Speta in sine se refera la: din 3 mostenitori, unul dintre ei nu este de acord cu dezbaterea succesiunii si vreau sa il determin sa o accepte. Ma aflu intr-un impas si de aceea va cer sprijinul in formularea unei actiuni in instanta pentru chemarea in judecata a unei persoane. Va multumesc din suflet.
Actiunea trebuie sa privesaca pe toti mostenitori nu numai pe cel care nue ste de acord cu dezbaterea succesiuni. deci formulati o actiune in temeiul art. 728 cod civil chemind in judecata ca piriti toti mostenitori aratind masa bunurilor de impartit, calitatea mostenitorilor si cota lor parte. Solicitati do0vedirea cererii cu acte, martori si interogatirii si expertiza pentru evaluare si lotizare. procesul se poate stinge si printr-o tranzactie