Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Nerespectarea hotărârii definitive de către o ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Nerespectarea hotărârii definitive de către o primarie

Buna ziua. Am si eu o mare problemă cu o primărie care nu respectă o hot.jud. definitivă ce are ca obiect stabilirea de hotar. În alte cuvinte primaria respectivă încasează în continuare impozitul pe teren de la oameni si mai apoi aceștia vin la primaria de domiciliu al imobilului(teren ) ca sa ceară certificat fiscal si sa le scad debitul pe baza plății de la primaria care nu respectă hotărârea. Ce cale legală am ca sa pot sa eliberez omului certificat fiscal . Pentru ca primarul imi da dispoziție sa le scad debitul si eu nu vreau sa fac acest lucru ca nu i legal...Si o ținem tot intr o ceartă....psihic nu mai pot sa i mai explic ca nu e legal si corect ce face.....Va multumesc anticipar
Buna seara,
Solicitati-ii dispozitii scrise si apoi actionati-l in instanta o data cu o plangere la prefectura.
Deci plângerea cui ar trebui s o fac....??? Primarului care nu respectă hotărârea si încasează în continuare??? Sau primarului de la primaria unde lucrez. Adică primaria care Are dr. Sa încaseze pe baza hot.def. Va multumesc dar din cauza acestui refuz al meu de a nu elibera certificate fiscale mi am pus primaria n cap....