Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Neprezentare motivata la proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Neprezentare motivata la proces

Mi-a fost suspendat permisul de conducere pentru viteza (103 km/h in localitate). Am depus contestatie la judecatorie si am obtinut cetificatul de grefa cu care mi-am recuperat permisul. Acum am aflat ca prima infatisare este pe 29 mai. Eu lucrez pe vapor si sunt plecat pana pe 8 iunie. Ce se poate intampla daca nu ma prezint la proces, lipsand motivat, dovedind cu contractul de munca? Se poate da hotararea in defavoarea mea? Mai pot face recurs in acest caz?
Puteti formula catre instanta o cerere prin care sa solicitati judecarea cauzei in lipsa, aceasta cerere neavand influenta negativa asupra unei eventuale cereri de apel.
Sunt deja plecat din tara si ma intorc dupa proces. Daca nu depun acea cerere ce se poate intampla? Pe mine m-ar interesa sa se amane hotararea pana undeva in septembrie, cand plec din nou pentru 3-4 luni. As putea face asta in vre-un fel?

Cabinet de Avocat "Dragos Barnea Madalin" a scris:

Puteti formula catre instanta o cerere prin care sa solicitati judecarea cauzei in lipsa, aceasta cerere neavand influenta negativa asupra unei eventuale cereri de apel.