Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... rugaminte- abandon de familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

rugaminte- abandon de familie

as dori un sfat cum se procedeaza pentru decaderea dreptului asupra minoriilor mai ales ca nici nu contribuie la intretinerea lor si conform legii se poate declara si abandon de familie,ca mai mult de 3 ani nu ajuta cu nimic conform hotatiri judecatoresc nici nu plateste pensia alimentara lunara?
gi-jane2, moderator
Se poate depune plângere penală la poliție.
Numai DGASPC, Autoritatea Tutelară sau Parchetul poate cere decăderea din drepturile părinteşti ale părintelui. Faptul că nu contribuie material şi fizic la creşterea şi educaţia copiilor nu sunt motive de decădere din drepturi; motive ar fi dacă i-ar abuza fizic şi psihic, ori ea nici nu-i bagă în seamă, deci nu-i abuzează.
abuzeaza sphihic ca nu oadata promite ca il va vizita sau cumpara sau ca le duce la el si saptamini intregi nici nu apare mai bine zis luni intregi nici nu raspunde la telefon daca suna ficasa
Pe decădere nu aveti nicio sansa.

Pe neplata pensiei aveti sanse.