Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept proprietate cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept proprietate cartea funciara

buna ziua,

daca o persoana detine un teren, fara titlu/act de proprietate, doar prin contract vanzare cumparare(care nu duce la un act de proprietate), dar are intabulat terenul in cartea funciara pe numele lui, nu ii atesta cartea funciara si dreptul de proprietate?

inscrierea in cartea funciara a fost facuta undeva in 2009-2010. pana atunci nu era inregistrat terenul.

este inscrierea in cartea funciara, ca proprietar de ajuns pentru a demostra ca este proprietarul terenului, sa tina loc de act de proprietate, daca nu a fost contestata inscrierea in carte?

multumesc.
Buna ziua,
Contractul de vanzare cumparare este TITLU DE PROPRIETATE.
Dumneavoastra va referiti la hartia cu tricolor dar aia se elibereaza in temeiul contractului.
Faptul ca este inscris in CF ii intareste TITLUL fiind opozabil ,,ERGA OMNES"!

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Contractul de vanzare cumparare este TITLU DE PROPRIETATE.
Dumneavoastra va referiti la hartia cu tricolor dar aia se elibereaza in temeiul contractului.
Faptul ca este inscris in CF ii intareste TITLUL fiind opozabil ,,ERGA OMNES"!

buna ziua, multumesc de rapsuns.

doresc sa cumpar un teren.

titularul actual il are prin CVC, dar fara titlu de proprietate, am mers la notar cu actele pe care le are dansul si notarul mi-a spus ca nu poate sa imi faca mie, un contract vanzare, pentru ca acel imobil nu are in istoric un act de proprietate.

nu mai inteleg exact, ce este legal un act de proprietate sau un loctiitor, pentru a putea cumpara fara probleme.

multumec.
Art. 931

Uzucapiunea tabulară

(1) Drepturile celui care a fost înscris, fără cauză legitimă, în cartea funciară, ca proprietar al unui imobil sau titular al unui alt drept real, nu mai pot fi contestate când cel înscris cu bună-credinţă a posedat imobilul timp de 5 ani după momentul înregistrării cererii de înscriere, dacă posesia sa a fost neviciată.

(2) Este suficient ca buna-credinţă să existe în momentul înregistrării cererii de înscriere şi în momentul intrării în posesie.