avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept proprietate cartea funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept proprietate cartea funciara

buna ziua,

daca o persoana detine un teren, fara titlu/act de proprietate, doar prin contract vanzare cumparare(care nu duce la un act de proprietate), dar are intabulat terenul in cartea funciara pe numele lui, nu ii atesta cartea funciara si dreptul de proprietate?

inscrierea in cartea funciara a fost facuta undeva in 2009-2010. pana atunci nu era inregistrat terenul.

este inscrierea in cartea funciara, ca proprietar de ajuns pentru a demostra ca este proprietarul terenului, sa tina loc de act de proprietate, daca nu a fost contestata inscrierea in carte?

multumesc.
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 15:08, 24 Martie 2018
Buna ziua,
Contractul de vanzare cumparare este TITLU DE PROPRIETATE.
Dumneavoastra va referiti la hartia cu tricolor dar aia se elibereaza in temeiul contractului.
Faptul ca este inscris in CF ii intareste TITLUL fiind opozabil ,,ERGA OMNES"!


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Contractul de vanzare cumparare este TITLU DE PROPRIETATE.
Dumneavoastra va referiti la hartia cu tricolor dar aia se elibereaza in temeiul contractului.
Faptul ca este inscris in CF ii intareste TITLUL fiind opozabil ,,ERGA OMNES"!


buna ziua, multumesc de rapsuns.

doresc sa cumpar un teren.

titularul actual il are prin CVC, dar fara titlu de proprietate, am mers la notar cu actele pe care le are dansul si notarul mi-a spus ca nu poate sa imi faca mie, un contract vanzare, pentru ca acel imobil nu are in istoric un act de proprietate.

nu mai inteleg exact, ce este legal un act de proprietate sau un loctiitor, pentru a putea cumpara fara probleme.

multumec.
Art. 931

Uzucapiunea tabulară

(1) Drepturile celui care a fost înscris, fără cauză legitimă, în cartea funciară, ca proprietar al unui imobil sau titular al unui alt drept real, nu mai pot fi contestate când cel înscris cu bună-credinţă a posedat imobilul timp de 5 ani după momentul înregistrării cererii de înscriere, dacă posesia sa a fost neviciată.

(2) Este suficient ca buna-credinţă să existe în momentul înregistrării cererii de înscriere şi în momentul intrării în posesie.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimb teren cu chitanta de mana, cum se perfecteaza acte? ContSters211629 ContSters211629 in urma cu 12 ani am facut un schimb de teren (1000mp cu 300 mp) cu chitanta de mana. In urma cu doi ani a decedat proprietarul (unul din soti) iar urmasii nu ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune ContSters290573 ContSters290573 Buna ziua Am o intelegere de acum 15 ani cu o batrana sa ii lucrez terenul cu titlu gratuit. Intre timp ea a decedat si nu cred ca succesiunea pe teren s-a ... (vezi toată discuția)
Teren agricol adina69 adina69 am vindut un teren agricol de 5ha si ,o parte ,800m au ramas deoarece unul din unchi a decedat iar copii nu au nici bani si nici nu vor nimic ,asa ca nu au ... (vezi toată discuția)