Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scoatere fiscal autoturism
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scoatere fiscal autoturism

Va rog sa imi spu sti ca sa scot certificat fiscal pt o masina vândută trebuie plătit impozitul la casa si teren ca sa mi se elibereze fiscalul, mentionez ca am 2500 de ron de plătit si nu vor sa imi dea fiscalul până nu achit acest impozit, este legal.
Mulțumesc
Pentru a obtine certificatul fiscal necesar incheierii documentelor de tranzactionare drept de proprietate bun mobil,initial trebuie sa achitati debitele in evidents
Exista dispozitie expresa in legislatia autoritatii fiscale care prevede ordinea de solutionare a cererilor contribuabilului,respectiv initial se achita debitele in evidenta si ulterior se solutioneaza alte cereri ale contribubilului

iacob catalin a scris:

Va rog sa imi spu sti ca sa scot certificat fiscal pt o masina vândută trebuie plătit impozitul la casa si teren ca sa mi se elibereze fiscalul, mentionez ca am 2500 de ron de plătit si nu vor sa imi dea fiscalul până nu achit acest impozit, este legal.
Mulțumesc

Teoretic vanzarea autovehiculului este nula daca s-a facut fara certificat de atestare fiscala.
Pentru obtinerea certificatului fiscal pe masina instrainata trebuie sa aveti achitate obligatiile fiscale pentru masina instrainata inclusiv pentru anul 2018.
Alte obligatii fiscale (cladiri, terenuri, alte masini, taxe) trebuie sa fie achitate cele cu scadenta la 31.03.2018.