Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... imputatie echipament lucru
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

imputatie echipament lucru

am angajat un muncitor la 15.10.2017 si l-am echipat cu echipament de lucru nou, corespunzator locului de munca. Echipamentul are valoare de 725 lei . Si-a inaintat demisia fara sa isi faca perioada de preaviz si lichidarea, predarea echipamentului de lucru. Avem voie sa ii imputam echipamentul, prin retinerea sumei de 725 lei, din salariu?
HG nr. 1048/ 2006 c
Art. 7 Conditiile de utilizare a echipamentului individual de protectie, in special durata
purtarii, sunt determinate in functie de gravitatea riscului, frecventa expunerii la risc,
caracteristicile postului de lucru al fiecarui lucrator si de performanta echipamentului individual
de protectie

Art. 10
(1) Echipamentul individual de protectie se distribuie gratuit de angajator, care asigura buna sa functionare si o stare de igiena satisfacatoare prin intermediul intretinerii, repararii si inlocuirilor necesare.
(2) Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei poate stabili dispozitii pe baza carora sa
se impuna ca lucratorul sa contribuie la costul unui anumit
echipament individual de protectie, in situatiile in care utilizarea echipamentului nu este exclusiv pentru locul de munca.
....

Detalii gasiti si in aceste discutii
www.avocatnet.ro/forum/discu...

Cornel Vasile, Consilier juridic
Inteleg ca este vorba de echipament individual de protectie care se acorda conform Listei interne de EIP intocmita la nivelul firmei (cu respectarea HG nr. 1148/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare), aprobata de catre angajator.
Daca ati acordat si echipament de protectie (?!) - ce alte sortimente decat cele prevazute de HG nr. 1148/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare ? Echipamentul de lucru nu se supune prevederilor HG, ci reglementarilor interne ale firmei.