avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis anulat in Anglia
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis anulat in Anglia

Buna ziua, ma numesc Muresan Catalin si m-am mutat in anglia acum 3 ani dupa ce mi-am luat permisul de conducere in romania, avand domiciliu in anglia a trebuit sami schimb si permisul cu ce-l englezesc, in cele din urma am primit 6 puncte pentru ca am condus fara asigurare o masina care tocmai am schimbato cu altcineva si nu stiam ca nu este asigurata, am spus asta in instanta si nu a contat pentru care am mai primit 2 puncte, legea in anglia zice ca daca ai 8 puncte in primi doi ani duce la anularea permisului, acuma eu mam intors in romania si nu mai vreau sa ma intorc, ce trebuie sa fac aici ca sa-l redobandesc? Multumesc anticipat.
Ce ti-au zis mai exact ? Mie mi-au zis ca poate fi solicitat permis romanesc dupa suspendare. Problema e ca am inteles ca de fapt descalificarea inseamna anulare de permis. Am vb cu cei de la politie si dau din umeri, au zis sa incerc acum dupa ce expira suspendarea ca poate merge ? Si daca nu merge, ce fac ? Ca m-au verificat in baza de date si nu figurez cu nimic. Si zic: am drept de conducere in Romania in momentul de fata ? Si au rasouns asa ...evaziv: Mda..cam aveti
Nu stiu ce sa mai cred !
Nline2003 a scris:

Eu am fost si nici macar atat nu miau zis, si oricum nu pot sa astept pana in 2020 sa expire punctele. Cred ca trebuie sa fac scoala din nou.

dennis87 a scris:

Dar sunt curios ce varianta iti dau si tie

Nline2003 a scris:


Nimic concret, politia nu ma ajuta cu nimic, am sunat la bucuresti si nu raspund la telefon, leam trimis email si nici acolo nu raspund.
dennis87 a scris:

Ai intrebat la politie ? Ai primit vreun raspuns ?







Si am fost la Prechimbari permis...nu am intrebat pe cineva care sa zici ca n-are habar

Eu am sa incerc sa ma inscriu sa fac scoala din nou, am sunat si in uk si miau spus sa apelez politia romana pt informatii, dar inca nu au spus nimic concret, doar asa sa ai ceva contacte in politie si sa intrebe iei pentru tine.
dennis87 a scris:

Si am fost la Prechimbari permis...nu am intrebat pe cineva care sa zici ca n-are habar

Daca mai obtii informatii...sa ma anunti si pe mine te rog mult

Nline2003 a scris:


Eu am sa incerc sa ma inscriu sa fac scoala din nou, am sunat si in uk si miau spus sa apelez politia romana pt informatii, dar inca nu au spus nimic concret, doar asa sa ai ceva contacte in politie si sa intrebe iei pentru tine.
dennis87 a scris:

Si am fost la Prechimbari permis...nu am intrebat pe cineva care sa zici ca n-are habar





dennis87 a scris:

Daca mai obtii informatii...sa ma anunti si pe mine te rog mult

Nline2003 a scris:


Eu am sa incerc sa ma inscriu sa fac scoala din nou, am sunat si in uk si miau spus sa apelez politia romana pt informatii, dar inca nu au spus nimic concret, doar asa sa ai ceva contacte in politie si sa intrebe iei pentru tine.
dennis87 a scris:

Si am fost la Prechimbari permis...nu am intrebat pe cineva care sa zici ca n-are habar





Salutare ..aceeasi problema o am si eu din august 2017 si pana in prezent nu am rezolvat nimic .dupa ce am preschimbat permisul romanesc in englezesc nestiind de faptul ca in primi 2 ani daca primesti 6 puncte se anuleaza permisul .bun
La mine a fost asa mi-au dat o amenda fixa de 300 de lire fara chemare in curte apoi am primit un plic in care scria ca dreptup de conducere a fost anulat am trimis permisul la dvla pt ca asa scria in acea scrisoare dar mi l-au trimis innapoi fara insemnaturi pe el nimic .
In decembrie am mers in romania si an vrut sal preschimb cei de la permise mi-au spus ca nu pot schimba permisul deoarece nu figurez in baza de date si ca eu inca am permis romanesc teoretic fizic nu
Am sunat la dvla si mi-au spus direct ca pe ei nu ai intereseaza de autoritatile romane doar ca in uk daca vreau sa conduc sa sustin examen
Deci in romani practic nu te baga in seama da din umeri sau ti se spune sa iti rezolvi problema acolo unde ai facut-o ...daca unii dintre voi ati reusit sa va obtineti permisul romanesc ..spunetine si noua cum

Alte discuții în legătură

Buna seara! am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana ... Catalin187 Catalin187 Buna seara! Am o nelamurire foarte mare si nici nu am gasit persoana potrivita pentru a ma ajuta cu indrumarea potrivita. Permis auto (vezi toată discuția)
Întrebare ridicare permis de către autoritățile din uk Madalain Madalain Salut! Am si eu o problemă! Am fost prins conducând fără asigurare in Anglia, am luat amenda 300 de lire, 6 puncte și mașina, am platit amenda, și miau ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! in anul 2013 am avut un accident cu motocicleta, in ... Alexandru2021 Alexandru2021 Buna ziua! In anul 2013 am avut un accident cu motocicleta, in urma accidentului am stat in coma timp de 6 zile și mi sa întocmit dosar penal pentru ucidere ... (vezi toată discuția)