Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Protecția muncii
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Protecția muncii

Bună ziua! Sunt proaspăt înființat al unui PFA. Coafura și activități de infrumusetare. Cod 9602. Sunt singur. Și patron și muncitor. Întrebări. :
1. Trebuie să am protecția muncii efectuată? Cum? Și de cine?
2. Trebuie să am contract cu o firma de service de unde am cumpărat casa de marcat? Obligatoriu? Casa de marcat este înregistrată.
Vă mulțumesc!
Trebuie sa va autoinstruiti cu Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, HG nr. 1425/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare, Ordin MSP nr. 119/ 2014 Norme generale de igiena si sanatate publica, Ordin MSP nr. 1136 din 27 iunie 2007 privind aprobarea Normelor de igienă pentru cabinetele de înfrumuseţare corporală.
Ceea ce este mai important sa respectati prevederile care va afecteaza pentru a nu risc amenzi contraventionale usturatoare primite de la inspectorii DJSP si/ sau inspectorii ITM.
Furnizorul casei de marcaj electronice, fiscale trebuie sa va asigure si service-ul prin contractul pe care il incheiati.