avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1046 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Formular E 104
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Formular E 104

Buna ziua,
Soacra mea pensionara a muncit mai mult de 35 de ani in Romania. Avand o problema grava de boala, am luat-o sa stea la noi in Germania. Detine formularul S1 eliberat de CNAS. Pentru a putea beneficia de drepturile de ingrijire personala (pe germana= Pflegeleistungen) cei de la casa de asigurari din Germania au nevoie de formularul E104 ce trebuie eliberat de CNAS. Din Romania am primit raspuns ca acest formular se poate elibera, dar in acest caz o sa fie scoasa din evidenta contributie ei de plata la CNAS, adica nu va mai fi asigurata de boala in Romania, inclusiv ca ea nu ar mai avea dreptul de a primi pensia in tara.
Deoarece formularul E104 atesta perioadele de asigurare in tara in care ea a muncit am nevoie de o lamurire judiciara. De aceea intrebarea mea este: formularul E104 este o adeverinta doveditoare a perioadei contributiei asigurarii de boala in tara unde a lucrat sau este un act de renuntare a asigurarii?
Soacra mea are locuinta in Romania, in Germania e trecuta in evidenta populatiei, adica deocamdata locuieste la mine pana la insanatosire, dupa aceea doreste sa se reintoarca acasa.
Va multumesc anticipat si-mi cer scuze pentru eventualele greseli de exprimatie sau gramaticale.
Liviu
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:41, 28 Martie 2018
Formularul E 104 totalizează perioadele de asigurare realizate pe teritoriul a două sau mai multe state membre.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formular e104 in germania Aleeexxx Aleeexxx Buna ziua, Locuiesc in Germania de 1 an si 5 luni. Pana in luna august 2014 am platit la CNAS in Romania iar din 2015 as dori sa imi fac asigurare la AOK. Mi ... (vezi toată discuția)
Formularul e104 pavelescu25 pavelescu25 Sunt pensionar la limita de varsta cu decizie din anul 1993 . De o luna sunt plecat in Austria, impreuna cu sotia , tot pensionara la limita de varsta , la ... (vezi toată discuția)
Formularul s1 nataliavlaicu09 nataliavlaicu09 Problema este in felul urmator: sotul meu munceste in Franta cu acte la zi, iar de curand am venit si eu cu fetita mea in varsta de 2 ani (si o luna). am fost ... (vezi toată discuția)