Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Formular E 104
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Formular E 104

Buna ziua,
Soacra mea pensionara a muncit mai mult de 35 de ani in Romania. Avand o problema grava de boala, am luat-o sa stea la noi in Germania. Detine formularul S1 eliberat de CNAS. Pentru a putea beneficia de drepturile de ingrijire personala (pe germana= Pflegeleistungen) cei de la casa de asigurari din Germania au nevoie de formularul E104 ce trebuie eliberat de CNAS. Din Romania am primit raspuns ca acest formular se poate elibera, dar in acest caz o sa fie scoasa din evidenta contributie ei de plata la CNAS, adica nu va mai fi asigurata de boala in Romania, inclusiv ca ea nu ar mai avea dreptul de a primi pensia in tara.
Deoarece formularul E104 atesta perioadele de asigurare in tara in care ea a muncit am nevoie de o lamurire judiciara. De aceea intrebarea mea este: formularul E104 este o adeverinta doveditoare a perioadei contributiei asigurarii de boala in tara unde a lucrat sau este un act de renuntare a asigurarii?
Soacra mea are locuinta in Romania, in Germania e trecuta in evidenta populatiei, adica deocamdata locuieste la mine pana la insanatosire, dupa aceea doreste sa se reintoarca acasa.
Va multumesc anticipat si-mi cer scuze pentru eventualele greseli de exprimatie sau gramaticale.
Liviu
Formularul E 104 totalizează perioadele de asigurare realizate pe teritoriul a două sau mai multe state membre.