Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa firma cu capital strain
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa firma cu capital strain

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu cateva raspunsuri.

O companie germana detine 80% din actiunile unei firme romanesti, srl. Firma romaneasca are datorii importante, astfel asociatul, firma germana doreste sa deschida procedura insolventei.
Exista vreo obligatie de deschidere a procedurii insolventei si cine are aceasta obligatie?
In acest caz cine va suporta datoriile firmei romanesti? Firma germana poate fi obligata la suportarea pierderilor? Daca da in ce procent? 80%?
Exista vreo obligatie de solutionare a pierderilor inainte de lichidarea societatii?
Va multumesc pentru ajutor.
george-neagu, moderator
Ma poate cineva ajuta cu textul Ordinului preşedintelui Agenţiei Nationale de Administrare Fiscala nr. 515/2016 privind procedura de declansarea insolventei la initiativaa organului fiscal?
Multumesc.