Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... platesc spitalizare?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

platesc spitalizare?

Buna ziua,

as dori sa stiu ce se poate face in cazul tatalui meu caruia i s-a facut lichidarea l-a locul de munca incepand cu data de 01.10. 2009,mentionez ca nu si-a primit ultimul salariu si nici cartea de munca pentru a putea intra in somaj iar acum,din pacate, este bolnav si necesita internare. ce se va intampla va trebui sa plateasca spitalizarea?va multumesc!
Cartea de munca trebuie sa o primeasca in termen de 30 de zile de la data incetarii contractului individual de munca.
Salariul cuvenit trebuie achitat de angajator la data la care se platesc salariile in respectiva societate.
1. Cereti de la societate adeverinta pentru spital. In ea sa se mentioneze ca s-a retinut si virat contributia de sanatate si cea ptr. concedii medicale in perioada ..(de la angajare si pana la data de 01.10.2009), cand i s-a desfacut contractul de munca.
Inca 3 luni de la data incetarii contractului de munca mai poate beneficia de asistenta medicala.
Daca incepe sa primesca indemnizatie de somaj va fi asigurat in baza legii.

2. Carnetul de munca, adeverinta cu stagiul pe ultimele 12 luni pentru somaj, fisa fiscala pe anul 2008, trebuie sa le primeasca de la societate. Poate solicita urgentarea lucrarii, pentru a putea depune la ANOFM actele in termen de 30 de zile, astfel beneficiind de indemnizatie de la data plecarii din societate;

3. Salariul, suma compensatorie, concediul de odihna neefectuat, se platesc de obicei dupa intocmirea statului de plata(la data platii salariilor pe luna septembrie, in cazul Dvoastra).
in conformitate cu prevederile Ordin nr. 903/2007 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice privind stabilirea documentelor justificative pentru dobandirea calitatii de asigurat....prezenta adeverinta are o perioada de valabilitate de 3 luni de la data emiterii

Solicitati adev de sanatate de la locul de munca.
multumesc pentru raspunsuri.