Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj lunar pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj lunar pensie

Buna ziua, as avea o intrebare legata de modul cum se calculeaza punctajul lunar realizat . Sunt in pensie de invaliditate si am cerut de la Casa de Pensii un buletin de calcul.
Eu am inteles ca se calculeaza in felul urmator: salariul brut impartit la salariul mediu lunar din luna respectiva. Conform buletinului respectiv de calcul, pana an anul 2007 inclusiv, s-a calculat exact asa. Din 2008 mai departe nu imi mai da calculul, de ex in loc de un punctaj de 1,5 apare un punctaj de 1,3. S-a schimbat modul de calcul din 2008 mai departe? Nu se ia in calcul tot salariul brut? Pe buletinul de calcul nu apare exact calculul ci doar o insiruire consecuiva cu salariul, salariul mediu si punctajul si nu imi dau seama cum au calculat.
punctaj lunar - numărul de puncte realizat de asigurat într-o lună, calculat prin raportarea câștigului salarial brut lunar sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul al contribuției de asigurări sociale, la câștigul salarial mediu brut din luna respectivă, comunicat de Institutul Național de Statistică.
Multumesc pentru raspuns. Asta stiam si eu dar nu am inteles daca s-a schimbat ceva din anul 2008 mai departe. De ce de ex luna ianuarie 2013, la un salariu brut de 3800 lei, salariu mediu de 2138 lei, ar fi trebuit sa am un punctaj de 1,7774 dar conform buletinului de calcul am un punctaj de 1,55022. Ati putea sa imi spuneti unde este gresit. Am calculat eu gresit? Presupun ca la Casa de Pensii se calculeaza totul automat. Dar nu inteleg ce s-a intamplat. Multumesc
Daca platiti si la pilonul II, atunci de aici apare problema.