Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz de a-mi inapoia bunuri
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz de a-mi inapoia bunuri

Buna seara,
Am decis sa divortez de sotie, iar din momentul in care i-am comunicat acest lucru, ea refuza sa-mi inapoieze anumite bunuri (echipamente de pescuit).
Mentionez ca amandoi ne aflam in strainatate iar bunurile sunt in Romania, in casa in care am locuit, casa care este a sotiei. O cheie se afla la parintii mei, dar in momentul in care i-am adus la cunostinta intentia mea de a divorta, ea a trimis o sora de-a ei sa ia cheia de la parintii mei.
Intrebarea mea este ce anume as putea face dpdv legal, pentru a-mi recupera bunurile,
Multumesc anticipat!

Buna sara
Formulati o notificare, eventual prin intermediul unui avocat sau executor judecatoresc.
Daca nu va returneaza bunurile proprii va trebui sa va adresati instantei.