Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Mă pot căsători la 17 ani?
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Mă pot căsători la 17 ani?

In vara pe 24 august 2018 fac 18 ani ma pot casatori cu iubitul meu?
Mentionez el are 27 si pana acum nu am avut niciodata relatii sexuale.. din motive delicate am decis să părăsesc domiciliul părinților și să mă mut la el.. este posibilă căsătoria având în vedere că mai sunt câteva luni până devin majora?
Anamaria1924, utilizator
Nu te poti casatori pana la varsta majoratului fara acordul parintilor.
Dupa implinirea varstei de 18 ani, considerand casatoria drept o optiune la aceasta varsta, o poti face doar prin proprie vointa. Totusi, nu e cam devreme?
La ce sa te grabesti la maritis cand libertatea e atat de frumoasa? Fara acordul parintilor nu te poti casatori. Iubitul sa zica merci ca parintii tai nu l-au dat la politie pentru corupere de minori.