Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratie bloc

Va salut! Am achizitionat in apartament nou. Problema a inceput in momentul in care am vrut sa-mi fac contract la internet si tv.. eu am vrut sa semnez un contract cu orange. Am fost surprins sa aflu de pe scara ca aceasta firma nu poate furniza internet si tv in acest bloc deoarece infrastructura de internet si tv din bloc(sunt prize de internet si tv trase in fiecare camera) sunt facute de rcs rds si nu o poate folosi alta firma. Mie nu mi s-a comunicat nicaieri la achizitionarea apartamentului, ca vine la pachet cu Abonament la rcs rds... Este normal asa ceva sau este un abuz al deavoltatorului/administratorului/ asiciatiei de proprietari.? Va multumesc !
Nu este un abuz.
In fiecare cladire, va fi un operator de cablu care isi va instala primul infrastructura, adica o coloana de cablu de unde la fiecare etaj se leaga apartamentele care doresc cablu tv si internet. Normal, ca pe aceasta coloana nu poate sa vina alta companie si sa dea semnal.
Situatia se rezolva simplu daca exista intelegere, intr-o AG a asociatiei sa se ia hotararea ca si alte firme de cablu sa poata sa vina si sa-si traga aceasta coloana in cladire iar cine doreste sa poata face contract cu aceea firma.
Un argument in plus ar fi faptul ca este bine ca in cladire sa existe 2 sau mai multe companii de cablu pentru a se putea alege cea mai buna optiune pentru fiecare locatar.
Chiar daca exista deja infrastructura trealizata de un operator de servicii,puteti incheia contract cu alt funizor/operator de servicii care sa asigure servicii care urmeaza sa fie asigurate prin reciver generatie noua care nu mai necesita prize in fiecare camera sistem Wi-Fi
Exista tv care receptioneaza canale in sistem Wi-Fi
Victor, inteleg ca rds este proprietar Al acestei infrastructuri? Nu este asociatia de proprietari?nu este un bun comun care intra in posesia asociatiei odata cu infiintarea ei. Mi se pare normal ca fiecare proprietar sa beneficieze de aceasta infrastructura asa cum doreste de cuviinta.
Ynocentta, ce spui tu, presupune montarea unei antene pe una din fatada blocului..ceea ce ar complica lucrurile mult mai mult.
Nita Stefan, utilizator
Nu necesita nici o instalare de antena pe partea comuna de imobil
Se instaleaza receverul si modemul direct la beneficiar
Operatorul/furnizorul de servicii nu poate detine exclusivitatea in partea comuna de imobil ci numai pe infrastructura proprie