avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratie bloc

Va salut! Am achizitionat in apartament nou. Problema a inceput in momentul in care am vrut sa-mi fac contract la internet si tv.. eu am vrut sa semnez un contract cu orange. Am fost surprins sa aflu de pe scara ca aceasta firma nu poate furniza internet si tv in acest bloc deoarece infrastructura de internet si tv din bloc(sunt prize de internet si tv trase in fiecare camera) sunt facute de rcs rds si nu o poate folosi alta firma. Mie nu mi s-a comunicat nicaieri la achizitionarea apartamentului, ca vine la pachet cu Abonament la rcs rds... Este normal asa ceva sau este un abuz al deavoltatorului/administratorului/ asiciatiei de proprietari.? Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Nita Stefan , utilizator 15:27, 1 Aprilie 2018
Bun! Deci, in acest caz, propritar al infrastructurii din bloc este rds sau asociatia?
Proprietarul infrastructurii este operatorul economic
Asociatia de proprietari doar administreaza partea comuna din imobilul de locuit in comun
Da, RDS este proprietar, pe o coloana poate transmite doar un operator.
Este bine sa existe si o a doua coloana prin care sa transmita si alt operator.
Ar fi ideal sa existe cel putin doi operatori, pentru a se putea face o comparatie de servicii.
Am inteles! Va multumesc pt raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infrastructura cablu tv bloc nou cgilmeanu cgilmeanu Buna ziua! Bloc nou, dat in folosita anul acesta. Are o infrastructura de cablu TV coaxial facuta prin șapă, prin pereți, în toate apartamentele. Firma ... (vezi toată discuția)
Conectare internet-conflict cu asoc de proprietari bodo_80 bodo_80 Buna seara, Ma lovesc de o rpoblema in alegera provider-ului de internet din bloc. Doresc sa imi instalez RDS&RCS si Presedintele Asoc de Proprietari nu ... (vezi toată discuția)
Nu imi este permisa schimbarea furnizorului de internet alexxx12000 alexxx12000 Buna seara, va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. M-am mutat de curand intr-un bloc din Bucuresti unde furnizorul de internet este RDS-RCS. Eu am ... (vezi toată discuția)