Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina vanduta si neinmatriculata de actualul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina vanduta si neinmatriculata de actualul proprietar

Buna ziua! Ma confrunt cu o situatie cu o situatie ciudata. Am vandut o masina acum 4 ani catre o persoana din Bucuresti, care nu a binevoit sa o inmatriculeze sau sa o ia in evidenta la primarie. Mentionez ca eu am scos fiscal si am scos-o din evidenta de la primaria de care apartineam atunci (intre timp mi am mutat domiciliul pe Bucuresti). Persoana in cauza m-a contactat pentru ca a pierdut talonul masinii si nu o poate vinde in situatia de fata. Eu consider ca nu ar fi nicio problema ca actualii proprietari sa vanda o masina fara talon, atat timp ca au in continuare actul de vanzare cumparare. Problema lor este de fapt ca nu au luat-o in evidenta si probabil vor sa evite amenzi. Ca sa pot scoate eu alt talon, inseamna sa fac modificari in Cartea masinii, avand in vedere ca intre timp mi-am schimbat domiciliul. Pe de alta parte, sub ce baza legala pot face eu modificarile astea in cartea masinii daca eu nu mai sunt legal proprietar? Apar in continuare ca ultim proprietar pe carte doar pt ca dansii nu au inmatriculat masina respectiva. Dar este legal in vreun fel sa scot eu talon pe numele meu in situatia data?

Va multumesc!
diana_ilie07, utilizator
Atat timp cat dv ati tranzactionat dreptul de proprietate asupra vehiculului in urma cu 4 ani,nu se justifica sa va implicati in solutionarea problemei de care este responsabil exclusiv detinatorul vehiculului care nu a binevoit sa finalizeze procedura de inmatriculare auto