Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate curte privata in curte comuna
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

curte privata in curte comuna

buna ziua...la achizitionarea apartamentului am luat si o bucata de teren din curte cu nr cadastral etc...apartamentul fiind la parter si acel teren in imediata vecinatate...as dori sa il imprejmuiesc...de ce am nevoie...gardul va fi din teava rectangulara si inaltime de 1.5 m...am nevoie de acordul vecinilor tinand cont ca terenul in cauza este proprietate privata sau nu?
art 561 cod civil va da dreptul sa ingraditi proprietatea pe banii dvs. daca doriti teava rectangulara veti avea nevoie si de autorizatie de constructie
chiar daca acest teren se afla in curtea comuna a blocului? dar repet fiind cumparat cu acte...
Necesitatea autorizatiei de constructie nu se raporteaza la vecinatati ci la modul de construire a gardului si e destul de probabil sa gasiti un vecin amabil si cu suficient timp sa va faca o reclamatie. Daca doriti fara autorizatie incercati panouri mobile sau vegetatie.