Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren veteran de razboi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren veteran de razboi

Bunicul meu din partea tatalui a fost veteran de razboi dupa terminarea celui de-al 2 lea razboi mondial a primit un teren de un hectar pamint ,bunicul a decedat si eu am mers la primarie sa rezolv problema am cerut lamuriri la biroul agricol (mentionez ca la noi in com ghioroiu jud vilce )nu sa-u dat nici pina acuma titlurile de proprietate la toata lumea si un inginer agricol care se ocupa de aceste acte a spus ca drepturile cistigate pe front nu mai sunt valabile si ca paminturile au fost retrocedate vechilor proprietarii si ca acestia au primit titluri de proprietate pe acele terenuri. Ce ma indrumati sa fac? Multumesc anticipat.
george-neagu, moderator
Pamantul dat veteranilor de razboi s-a facut prin hotarare a prefectului. Mergeti la prefectura si depuneti o solicitare scrisa prin care sa vi se comunice in ce conditii terenul primit in proprietate de catre bunicul dvs. se mosteneste cu precizarea art. de lege care prevede raspunsul comunicat. Este posibil sa se invoce ca nu s-a emis act de proprietate.