avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calomnie?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calomnie?

Buna ziua!
Ce pot face in cazul in care o persoana copiaza pozele mele de pe retelele de socializare si le posteaza pe conturile lor de socializare adresandu-mi cuvinte jignitoare in mod public?
Pozele fiind luate fara consimtamantul meu , pe langa faptul ca am spus de nenumarate ori sa scoate pozele.
Multumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actiune in civil cu posibilitatea obtinerii de daune morale pentru atingeri aduse imaginii si personalitatii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. mă confrunt cu o problemă privind protecția datelor ... Daniela0022 Daniela0022 Bună ziua. Mă confrunt cu o problemă privind protecția datelor personale pe rețele de socializare. O persoană cunoscută postează poze fără ... (vezi toată discuția)
Insulte si jigniri pe o retea de socializare popecsu popecsu As dori sa stiu daca insultele si jignirile publice pe o retea de socializare pot fi sanctionate si cum. (vezi toată discuția)
Poze - dreptul la imagine Raluca93 Raluca93 constituie o infractiune faptul ca fostul meu iubit trimite cunoscutilor mei niste poze oarecum indecente cu mine(mentionez ca nu sunt dezbracata, de tot, iar ... (vezi toată discuția)