Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort fara incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort fara incredintare minor

ma confrunt cu urmatoarea speta :
sotii doresc sa divorteze din culpa comuna, insa nici unul nu doreste sa-i fie incredintat minorul .#-o
sotii sunt de acord ca acesta sa fie incredintat matusii lui , din partea tatalui .
copilul are 13 ani .
matusa locuieste in SUA.
intrebarea mea este urmatoarea : va fi necesara audierea matusii in cadrul procesului ? ancheta sociala unde se va desfasura ?
art. 42 c familiei mentioneaza ca, pentru motive temeinice copiii minori pot fi incredintati unor rude/terti .
dar, parintii minorului in cauza, pur si simplu nu doresc sa aiba custodia acestuia . nu exista practic nici un motiv temeinic , doar lipsa de afectiune !!
se poate acorda custodia matusii ??
multumesc colegilor pt eventualele sfaturi si lamuriri . :love1:
Chiar daca in cererea de chemare in judecata nu se va specifica niciun capat accesoriu cu privire la incredintare , sau cu privire la stabilirea pensiei de intretinere , instanta de judecata, in mod obligatoriu , se va pronunta asupra acestora aspecte.

Dorinta dumneavoastra nu-si gaseste un suport legal...
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Incredibil......dar adevarat.Un adevar crud.Sunt familii care ar face ORICE sa aiba un copil si altii, nu stiu cum sa scape de el.
Cred ca o solutie ar fi adoptia copilului, de catre matusa.