avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort fara incredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort fara incredintare minor

ma confrunt cu urmatoarea speta :
sotii doresc sa divorteze din culpa comuna, insa nici unul nu doreste sa-i fie incredintat minorul .#-o
sotii sunt de acord ca acesta sa fie incredintat matusii lui , din partea tatalui .
copilul are 13 ani .
matusa locuieste in SUA.
intrebarea mea este urmatoarea : va fi necesara audierea matusii in cadrul procesului ? ancheta sociala unde se va desfasura ?
art. 42 c familiei mentioneaza ca, pentru motive temeinice copiii minori pot fi incredintati unor rude/terti .
dar, parintii minorului in cauza, pur si simplu nu doresc sa aiba custodia acestuia . nu exista practic nici un motiv temeinic , doar lipsa de afectiune !!
se poate acorda custodia matusii ??
multumesc colegilor pt eventualele sfaturi si lamuriri . :love1:
Chiar daca in cererea de chemare in judecata nu se va specifica niciun capat accesoriu cu privire la incredintare , sau cu privire la stabilirea pensiei de intretinere , instanta de judecata, in mod obligatoriu , se va pronunta asupra acestora aspecte.

Dorinta dumneavoastra nu-si gaseste un suport legal...
Ultima modificare: Marți, 27 Octombrie 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Incredibil......dar adevarat.Un adevar crud.Sunt familii care ar face ORICE sa aiba un copil si altii, nu stiu cum sa scape de el.
Cred ca o solutie ar fi adoptia copilului, de catre matusa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Minor doreste ca parintii sa renunte la custodie anonimanonim anonimanonim Buena ziua, Va expun următoarea problema. Este vorba despre 2 minori, unul de 11 ani iar celălalt de 7 ani care practic nu mai vor sa trăiască sub ... (vezi toată discuția)
Pot sa divortez? Cristinamarinescu Cristinamarinescu Buna ziua, scriu in numele surorii mai mari , care este nevazatoare. Ea are varsta de 38 de ani, este casatorita si are un copil cu varsta de 9 ani. Sotul ... (vezi toată discuția)
Custodie copil natalia84 natalia84 In cazul divortului, dupa ce criterii se acorda custodia fizica ? Posibilitatile materiale mai reduse ale mamei pot face ca copilul sa fie incredintat mamei ? ... (vezi toată discuția)