Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Condamnat pe nedrept. Pot cere redeschiderea dosarului ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Condamnat pe nedrept. Pot cere redeschiderea dosarului după 5 ani de la proces?

Buna ziua, am si eu o intrebare, va rog din suflet sa ma ajutati.Acum 5 ani am fost condamnat pentru delapidare, astazi am aflat de la cineva ca nu aveam voie sa fiu gestionar pana la varsta de 21 de ani.Eu aveam 19 cand am facut infractiunea, acum am o datorie de dat si mama risca sa-si piarda o parte din apartament.Ce as dori eu sa aflu este daca pot cere redeschiderea dosarului si sa castig pentru ca legal nu aveam voie sa fiu gestionar.Este posibil asa ceva?Are rost sa sper la asta?Multumesc anticipat pentru orice ajutor, doamne ajuta.
Manuela Rășină, administrator
Nu se va schimba nimic , fapta ramane, prejudicul de asemenea . Se ia in calcul calitatea pe care ai detinut-o in fapt la data savarsirii faptei .
Si ce s-ar schimba concret?Nimic pentru mine?Poate angajatorul sa primeasca o amenda sau sa il afecteze cu ceva?Dar daca nu ma ajuta pe mine nu castig nimic.Daca s-ar schimba calitatea de care ziceti dvs. m-ar ajuta cu ceva?
Sunt obligat la plata unei sume mult mai mari decat prejudiciul, as dori sa stiu daca o redeschidere a procesului poate fi benefica pentru mine.Eram absolvent la momentul angajarii si aveam 19 ani, mi-a spus cineva ca pot merge pe varianta asta de atac.As fi vrut sa stiu daca pot castiga ceva sau e doar timp pierdut.
Daca tot nu aveti ce pierde, de ce sa nu incercati? In orice caz, faptul ca patronul a incalcat dreptul muncii nu va scuteste de raspundere. Va incalzeste cu ceva ca ia si el o amenda?
tgeorgescu, utilizator
As dori sa stiu concret ce s-ar schimba, sa stiu exact la ce sa ma astept.Cat despre patron, el imi cere dublu prejudiciului real.Discutie lunga, mi-a incarcat in gestiune niste marfa pentru care nu am semnat, a zis ca nu am semnat intentionat ca sa o fur si judecatorul ia dat dreptate desi nu avea nici o proba.Cu un judecator corect s-ar scadea marfa asta si altfel ar scadea prejudiciul.Sper bine?