Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Recuperare dividende neplatite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Recuperare dividende neplatite

Buna ziua,

Sunt participant minoritar intr-o firma (SRL) ce a avut profit in anii anteriori. Dividende a scos doar actionarul majoritar in acesti ani. Nu exista nici o hotarare AGA prin care dividende se dau doar unuia din actionar. Cum pot sa-mi recuperez dividendele care mi se cuvin?

Va multumesc
george-neagu, moderator
Nici nu poate sa se dea o astfel de hotarare prin care sa se distribuie dividende doar catre un singur actionar. Si nu putea sa se faca plata dividendelor din anul urmator daca nu s-au platit catre toti sociatii pentru anul curent. Doar prin instanta si cu cerere si de penalitati.