Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune de pe sot pe sotie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune de pe sot pe sotie

Pot sa fac succesiune pe apartament in urma decesului sotului meu?Precizez ca avem doi copii care intra in drepturi de mostenitori dupa un an de la deces .
Copiii intra in drepturi odata cu dvs, sotie supravietuitoare.
Tot 3 veti fi mostenitori.
Se poate efectua partajul succesoral, art. 1143 C. civ. stabilind regula conform careia nimeni nu poate fi obligat a ramane in indiviziune. Mostenitorul poate cere oricand iesirea din indiviziune, chiar si atunci cand exista conventii sau clauze testamentare care prevad altfel.
Succesiunea poate fi realizata , pe cale notariala, daca toti comostenitorii au ajuns la un acord.

Altminteri, instanta de judecata transeaza chestiunea dezbaterii succesorale.

Dreptul de optiune succesorala curge de la deces, trebuie sa intervina in termen de 1 an de la deces, prin acte de acceptare expresa, ori prin acte de acceptare tacita, implicita.

Ulterior dezbaterii succesorale, operatiune ce se finalizeaza cu emiterea unui certificat de mostenitor, se poate realizata partajarea bunurilor.

Succesori sunteti dumneavoastra, cu o cota de 1/ 4 din 1/2 , anume cota de 1/ 8 , iar copiii au o cota de 3/ 4 din 1/ 2 anume 3/ 8.

Cota de 3/ 8 se imparte in mod egal catre cei doi copii.

Succes!
Va multumesc mult.