Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... hotarare nula- rejudecare dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

hotarare nula- rejudecare dosar

Intrucat hotararea judecatoreasca eliberata de Judecatorie ,in cadrul unui partaj dupa divort, a fost considerata nula de catre Tribunal in apel, din oficiu, pe motiv de nesemnare a minutei pe toate paginile, dosarul a fost retransmis judecatoriei spre rejudecare. Va rog sa mi spuneti ce inseamna acest lucru...va trebui sa introduc o noua cerere ? pot folosi noi /aceleasi probe? In ce consta aceasta rejudecare? taxele vor ramane cele platite? acum la rejudecare daca voi cere reevaluarea bunurilor si valoarea lor e sub aceea la care s-a calculat taxa de timbru acum 1 an se va restitui diferenta?
Si daca de nesemnarea minutei cu siguranta nu este vinovata nici una din parti ci judecatorul...cum pot eu reactiona? ( recursul meu la curtea de apel pe acest motiv a fost respins), pot cere daune de la judecatoare- eventual cheltuielile de judecata?.
Multumesc frumos pentru raspunsurile dstra.
nesemnarea minutei inseamna o chestiune de procedura.se rejudeca din nou fondul cauzei.