avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna ziua, Am implinit in ianuarie 60 ani (sex barbat) si am 30 ani lucrati ca si vechime pot iesi la pensie anticipata>? multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:58, 2 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti beneficia de pensie anticipata , intrucat nu indepliniti conditia stagiului de cotizare (43 de ani) si nici de pensie anticipata partiala ( peste 35 de ani)

- pensie la limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata cu sau fara penalitati vladuta vladuta Sotul este nascut in 17.08.1953 si are 35 ani vechimein munca.A lucrat in grupa 1 timp de 10 ani si 5 luni la care i sa calculat un spor de 6 ani.In grupa a 2 ... (vezi toată discuția)
Vechime si pensionare marianavatany@yahoo.com marianavatany@yahoo.com Buna ziu.O persoana de sex masculin nascuta in data de 19.01.1964,care a inceput sa lucreze din 07.01.1982 si pina in prezent ,fara a avea intreruperi ,cita ... (vezi toată discuția)
Am 38 de ani vechime. pot deveni pensionar? alinbolbos alinbolbos Buna, Sunt nascut in 14 octombrie 1954 (varsta de 58 ani) si am 39 de ani pe cartea de munca, din care unul e anul in care am efectuat stagiul militar. ... (vezi toată discuția)