avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 603 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... delegare/relocare in alt oras_drepturi angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

delegare/relocare in alt oras_drepturi angajat

Buna seara,

In compania in care lucrez am semnat un CIM cu o clauza in care accept relocarea ocazionata de promovarea in functie.
Promovarea nu s-a intamplat de drept insa am fost trimis la un alt punct de lucru al angajatorului la 100 de km distanta fata de domiciliul oficial.
Am beneficiat de folosirea unui apartament inchiriat si de decontarea partiala a cheltuielilor de transport.
Intre timp postul a fost desfintat(ma aflu in preaviz) si am urmatoarele nedumeriri:
1. Nu am beneficiat de diurna sau indemnizatie de “relocare”,”in cele 8 luni cat a durat “relocarea”.
2. Nu am beneficiat de plata utilitatilor apartamentului in cele 8 luni de “relocare” costuri pe care le-am achitat in nume personal.
3. Costurile de transport erau saptamanale insa decontul acoperea doar un drum la doua luni.
4. Modificarea locului muncii nu mi-a fost instiintata in scris si nu apare in nici un document.
5. Cum incadrez aceasta schimbare a locului de munca stiind ca relocarea nu exista dpdv juridic iar delegarea are o limita superioara de 120 de zile.
6. Daca contractual colectiv de munca la nivel de ramura nu stabileste altfel care ar fi diurnal minima ptr companiile private?
Acum situatia nu este f roz ptr mine si ma gandesc ca am avut costuri serioase care nu s-au justificat.
Pot actiona in judecata compania ptr. plata retroactiva a unor asemenea drepturi?
Multumesc,
Daniel
Cel mai recent răspuns: Eduard l , utilizator 15:51, 29 Octombrie 2009
Depinde de cum s-a inteles inainte cu salariatul.
Sau mai bine zis, cat de bine a stiut salariatul sa-si negocieze relocarea ;)
Ultima modificare: Joi, 29 Octombrie 2009
Isa Radov, Consultant resurse umane
salariatul accepta de regula insa care ar fi suportul legal ptr asta?

clauza de mobilitate daca este consemnata in cim in detrimentul angajatului este corecta?
Cum adcia in detrimentul angajatului? :-/
adica am acceptat clauza de mobilitate in ideea in care mi se schimba locul de munca pentru promovare.

de promovat nu am promovat, locul de munca mi-a fost schimbat, nu am primit indemnizatie de relocare, nu am primit diurna, am primit apartament insa nu mi s-au achitat utilitatile. am platit intretinerea ptr doua apartamente. am pierdut slujba sotiei care s-a mutat cu mine si nu am primit promovarea.

bineinteles ca acum sunt cu ei in preaviz de desfintare a postului.

Multumesc
Vi s-a promis ca daca va mutati acolo veti fi promovat?
Sau acesta era un gand de-al dvs?

Alte discuții în legătură

Clauza mobilitate, desfintare post onicris onicris Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea problema : Angajat cu clauza de mobilitate. Pana in prezenta punct de lucru intr-un oras si dorim ... (vezi toată discuția)
Delegare salariat, diurna sc gerom trans sa sc gerom trans sa Sunt firma de paza si interventie si am salariati care pazesc obiective in diferite localitati si vreau sa stiu daca le pot acorda diurnal de 13 lei pe ... (vezi toată discuția)
Cadrul legal relocare Mika05 Mika05 Compania la care lucrez a decis sa ma relocheze la biroul de vanzari din Bucuresti, pe perioada nedeterminata. Vreau sa stiu exact ce trebuie sa-mi ... (vezi toată discuția)