Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inchidere - radiere Pfa in 2018
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inchidere - radiere Pfa in 2018

Buna ziua
Am un pfa din 2015 si doresc sa il inchid pentru a deschide un Srl micro.
Am gasit aici pe site un articol din 2016 in care se explica pasii de radiere, va multumesc de info.

Intrebarea este:
Daca am cumparate diverse aparate (imprimanta, ghilotina, pc) si radiez pfa-ul, voi fi nevoita sa achit 16% impozit pe ele? Asa imi spunea cineva, si ca mai bine ar fi sa suspend activitatea decat sa o radiez.

Va multumesc pentru timpul acordat, astept un raspuns daca se poate.
staycu, utilizator
Toate bunurile de natura obiectelor de inventar si a mijloacelor fixe existente pe pfa si trecute in registrul inventar va trebui ori sa vi le vindeti dumneavoastra sau sa le vindeti cate srl-ul pe are il veti deschide. Si numai dupa aceea sa radiati pfa-ul. Oricum, chiar daca faceti treaba asta acum, ori ca suspendati pfa-ul, odata si odata tot acolo veti ajunge sa platiti impozit pe valoarea incasata de pe urma vanzarii acelor bunuri caci nu este alta cale. Si nici sa va taraiti cu acel pfa daca oricum nu veti mai lucra pe el, nu este deloc recomandat. Acum impozitu pe venit este 10%.
george-neagu, moderator
Am inteles.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna va doresc.

george-neagu a scris:

Toate bunurile de natura obiectelor de inventar si a mijloacelor fixe existente pe pfa si trecute in registrul inventar va trebui ori sa vi le vindeti dumneavoastra sau sa le vindeti cate srl-ul pe are il veti deschide. Si numai dupa aceea sa radiati pfa-ul. Oricum, chiar daca faceti treaba asta acum, ori ca suspendati pfa-ul, odata si odata tot acolo veti ajunge sa platiti impozit pe valoarea incasata de pe urma vanzarii acelor bunuri caci nu este alta cale. Si nici sa va taraiti cu acel pfa daca oricum nu veti mai lucra pe el, nu este deloc recomandat. Acum impozitu pe venit este 10%.

Inca o intrebare mai am
- le vand catre noul Srl sau catre mine, dar cu un pret de achizitie sau pretul second hand? Ca sunt uzate aparatele, nu sunt noi.
staycu, utilizator