Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Deschidere proces la judecatorie impotriva unei amenzi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Deschidere proces la judecatorie impotriva unei amenzi rutiere + certificat de grefa

Buna ziua .
In data de 26.03.2018 ora 16:00 pe raza localitatii Pantelimon, judetul Ilfov, am fost oprit de un echipaj de politie VW Pollo.
Inainte de o trecere de pietoni un microbuz oprise si coborau pasagerii.
Apoi el da semnal stanga si eu l-am depasit pe banda 3 , el fiind pe prima banda. Si cand eram cu botul masinii langa el, apare un pieton pe trecere, el a franat . Eu nu am mai putut si am trecut
Mentionez ca a plouat in aceea zi .
Ce vreau sa subliniez este ca echipajul de politie statea la panda perpendicular cu drumul intr-o curte fiind mascat si ascuns, ceea ce mi-a zis un prieten ca nu e normal.
Cand a venit la mine politistul a zis ca m-a surprins video dar nu cred asta pt ca nici un polo nu are camera.
Am fost amendat cu 580 RON si 290 RON in 2 zile lucratoare si retinerea permisului pe 30 zile.
Deoarece am mare nevoie de permis vreau sa deschis proces la judecatoria Cornetu.
Am scris la mentiuni asa : "Conditiitle de trafic nu au prevazut franarea in conditii de siguranta la trecerea de pietoni si de aceea nu am putut opri si nu am avut vizibilitate din cauza microbuzului care a lasat oameni la trecere. "

Va multumesc foarte mult anticipat.

O zi buna va doresc !
Va trebui formulata o contestatie, iar ulterior veti putea obtine in certificat de grefa in baza caruia sa obtineti permisul.
Buna seara.
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Asta si intentionez sa fac .
Stiu ca termenul este de 15 zile si expira pe 09.
Asta vreau sa fac maine si am citit ca o pot face si pe e-mail ,
Am obtinut detaliile de contact ale judecatoriei de la Cornetu si vreau maine sa o trimit pe e-mail si fax ca sa am confirmare de primire si am inteles ca pot primi certificatul de grefa pe e-mail.
Am mai facut acum cativa ani asa dar am fost personal la judecatorie ca sa obtin certificatul de grefa.

Va multumesc.
Va trimit mesaj privat.

Razvan