Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Concediul de risc maternal intrerupt
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Concediul de risc maternal intrerupt

Buna ziua!
Sunt insarcinata in 23 de saptamani iar in ultimele 30 de zile am beneficiat de concediu de risc maternal. Daca starea mea de sanatate s-a imbunatatit,iar medicul specialist nu mai considera necesara continuarea acestui tip de medical pot continua pana la intrarea in prenatal cu concediu medical de boala obisnuita si cu concediul de odihna ramas?
Un prim pas ar fi sa va hotarati dvs. si medicul ginecolog, spre binele copilului, daca mai aveti sau nu nevoie de concediu de risc maternal.
Si daca medicul ginecolog considera ca trebuie intrerupt concediul de risc maternal pot trece intr-unul din concediile mentionate? Este legala aceasta trecere?
Daca ginecologul nu va prelungeste concediul de risc maternal, acesta se intrerupe. Nu am de unde sa stiu care va fi ulterior, starea dvs. de sanatate si daca veti putea beneficia de concediu medical sau nu.