Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua. Va rog, daca puteti, sa ma lamuriti in legatura cu cateva aspecte referitoare la un testament. O doamna detine impreuna cu fratele ei (acesta a decedat si succesiunea nu s-a facut) un apartament mostenit de la parintii lor. Doamna detine 70% din apartament( cadastru, intabulare nu sunt facute deoarece succesiunea la frate nu e facuta). Doamna a lasat un testament autentic la notariat ca lasa partea ei de apartament mie( eu locuind in apart. si administrandu-l). Doamna a decedat. Cum trebuie sa procedez pt a intra in posesia acelei parti din apartament. Mentionez ca doamna era maritata si are un copil dar ei nu se opun testamentul. Multumesc frumos.
Deschideti succesiunea dupa defuncta, prezentati testamentul . Apoi cautati actele fratelui decedat si mostenitorii acestuia si faceti partaj cu acestia. II veti despagubi pentru cota lor de 30% si solicitati atribuirea in intregime a imobilului . Se poate face la notar sau prin instanta.

Ma voi prezenta pentru a deschide succesiunea defunctei, cu testamentul. Pot rezolva in acel moment situatia testamentului? Iar in toamna sa ma duc din nou la notar pentru rezolvarea partajului cu mostenitorii fratelui deoarece unul dintre mostenitori lui nu este prezent in tara ( mentionez ca si ei sunt de acord sa primesc si cealalta parte). As dori sa stiu daca pot rezolva cu testamentul intai, sa intru in posesia partii majoritare. Multumesc frumos de raspuns.