avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La ce ma raportez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La ce ma raportez

Buna ziua.Unitatea la care lucrez urmeaza sa faca restructurari.
Intrebarea mea este:
fiind vb de o sucursala fara personalitate juridica la ce numar de personal ma raportez la cel de la sucursala respectiva sau de la companie per amsamblu...adica la sucursala e vb de 72 de angajati in total ...deci ca sa fie concediere colectiva trebuie sa fie disponibilizati 10 oameni...daca ma raportez la numarul total pe tara nu stiu exact unde m-as incadra...Eu cred ca la numarul de salariati al sucursalei ma raportez, ...va rog un sfat cat de repede...
Si inca ceva: deciziile de concediere fie individuale sau colective trebuie comunicate catre ITM si AJOFM si daca da in ce termen de la emiterea lor...multumesc
Ultima modificare: Marți, 27 Octombrie 2009
Luciana21, utilizator
Cel mai recent răspuns: Antoanela Geaman , Avocat 10:59, 27 Octombrie 2009
Trebuie sa va raportati la companie, deoarece concedierea nu este justificata daca unitatea fără pesonalitate juridică (sucursală), având dificultăţi de natură
financiară, este integrată unei societăţi comerciale care nu întâmpină dificultăţi economico-financiare.
Numarul de salariati concediati se calculeaza pe ansamblul angajatorului - fiind sucursala, nu exista personalitate juridica proprie si ca atare exista o singura entitate juridica, un singur angajator.

In privinta concedierii colective exista obligatia notificarii ITM si AJOFM ( art. 70 CM) in acelasi timp cu notificarea sindicatului/ reprezentantilor salariatilor.
Se apreciaza in doctrina si s-a consacrat si in jurisprudenta ca si in cazul concedierii individuale se impune angajatorului obligatia notificarii, pe principiul bunei credinte si a protectiei impotriva somajului care seaplica tuturor raporturilor de munca.
Ultima modificare: Marți, 27 Octombrie 2009
Edbah, utilizator
Da? Asa e sigur, mi se pare ciudat faptul ca de ex. ne-ar putea concedia pe toti de la sucursala si ar fi vb de concedieri individuale...un text legal in acest sens imi puteti indica?Multumesc
Angajatorul este persoana juridica care face reorganizari;acesta isi poate desfiinta puncte de lucru,sucursale,etc.

Codul Muncii Art. 68. - (1) Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui număr de:
a) cel puţin 10 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;
b) cel puţin 10% din salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 100 de salariaţi, dar mai puţin de 300 de salariaţi;
c) cel puţin 30 de salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.
Asa e sigur, mi se pare ciudat faptul ca de ex. ne-ar putea concedia pe toti de la sucursala si ar fi vb de concedieri individuale


Asa este, dar trebuie sa stiti ca, fie ca vorbim de concedierea individuala sau colectiva, efectele sunt asemanatoare:

Veti avea urmatoarele drepturi:
- plata salariului la zi, inclusiv a perioadei de preaviz;
- plata zilelor de concediu de odihna neefectuate;
- plata salariul compensator cf CCM la nivel national (art. 78); e posibil chiar ca si la nivelul CCM -urilor de ramura/unitate sa fie prevazuta plata acelorasi salarii compensatorii indiferent daca concedierea este individuala sau colectiva;
- dreptul la indemnizatie de somaj.

Alte discuții în legătură

Concediere colectiva sau individuala? lauricafl lauricafl Buna ziua. In CCM la nivel de unitate la art 74. pct. 4 se stipuleaza: \"La stabilirea numarului efectiv de salariati concediati colectiv vor fi luati in ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva si individuala OROSZ ANDREI OROSZ ANDREI daca se anuta o concediere colecva mai intai la sindicat apoi la ITM , respectand toate regulile in acest sens MAI POATE agajatorul concedia personal conform ... (vezi toată discuția)
Suntem trasi pe sfoara? laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 Concedierea colectiva este, dupa cum spune Codul muncii, “concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care ... (vezi toată discuția)