Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La ce ma raportez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La ce ma raportez

Buna ziua.Unitatea la care lucrez urmeaza sa faca restructurari.
Intrebarea mea este:
fiind vb de o sucursala fara personalitate juridica la ce numar de personal ma raportez la cel de la sucursala respectiva sau de la companie per amsamblu...adica la sucursala e vb de 72 de angajati in total ...deci ca sa fie concediere colectiva trebuie sa fie disponibilizati 10 oameni...daca ma raportez la numarul total pe tara nu stiu exact unde m-as incadra...Eu cred ca la numarul de salariati al sucursalei ma raportez, ...va rog un sfat cat de repede...
Si inca ceva: deciziile de concediere fie individuale sau colective trebuie comunicate catre ITM si AJOFM si daca da in ce termen de la emiterea lor...multumesc
Luciana21, utilizator
Trebuie sa va raportati la companie, deoarece concedierea nu este justificata daca unitatea fără pesonalitate juridică (sucursală), având dificultăţi de natură
financiară, este integrată unei societăţi comerciale care nu întâmpină dificultăţi economico-financiare.
Numarul de salariati concediati se calculeaza pe ansamblul angajatorului - fiind sucursala, nu exista personalitate juridica proprie si ca atare exista o singura entitate juridica, un singur angajator.

In privinta concedierii colective exista obligatia notificarii ITM si AJOFM ( art. 70 CM) in acelasi timp cu notificarea sindicatului/ reprezentantilor salariatilor.
Se apreciaza in doctrina si s-a consacrat si in jurisprudenta ca si in cazul concedierii individuale se impune angajatorului obligatia notificarii, pe principiul bunei credinte si a protectiei impotriva somajului care seaplica tuturor raporturilor de munca.
Edbah, utilizator
Da? Asa e sigur, mi se pare ciudat faptul ca de ex. ne-ar putea concedia pe toti de la sucursala si ar fi vb de concedieri individuale...un text legal in acest sens imi puteti indica?Multumesc
Angajatorul este persoana juridica care face reorganizari;acesta isi poate desfiinta puncte de lucru,sucursale,etc.

Codul Muncii Art. 68. - (1) Prin concediere colectivă se înţelege concedierea, într-o perioadă de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu ţin de persoana salariatului, a unui număr de:
a) cel puţin 10 salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi mai mult de 20 de salariaţi şi mai puţin de 100 de salariaţi;
b) cel puţin 10% din salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 100 de salariaţi, dar mai puţin de 300 de salariaţi;
c) cel puţin 30 de salariaţi, dacă angajatorul care disponibilizează are încadraţi cel puţin 300 de salariaţi.
Asa e sigur, mi se pare ciudat faptul ca de ex. ne-ar putea concedia pe toti de la sucursala si ar fi vb de concedieri individuale

Asa este, dar trebuie sa stiti ca, fie ca vorbim de concedierea individuala sau colectiva, efectele sunt asemanatoare:

Veti avea urmatoarele drepturi:
- plata salariului la zi, inclusiv a perioadei de preaviz;
- plata zilelor de concediu de odihna neefectuate;
- plata salariul compensator cf CCM la nivel national (art. 78); e posibil chiar ca si la nivelul CCM -urilor de ramura/unitate sa fie prevazuta plata acelorasi salarii compensatorii indiferent daca concedierea este individuala sau colectiva;
- dreptul la indemnizatie de somaj.