Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... La ce ma raportez
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

La ce ma raportez

Buna ziua.Unitatea la care lucrez urmeaza sa faca restructurari.
Intrebarea mea este:
fiind vb de o sucursala fara personalitate juridica la ce numar de personal ma raportez la cel de la sucursala respectiva sau de la companie per amsamblu...adica la sucursala e vb de 72 de angajati in total ...deci ca sa fie concediere colectiva trebuie sa fie disponibilizati 10 oameni...daca ma raportez la numarul total pe tara nu stiu exact unde m-as incadra...Eu cred ca la numarul de salariati al sucursalei ma raportez, ...va rog un sfat cat de repede...
Si inca ceva: deciziile de concediere fie individuale sau colective trebuie comunicate catre ITM si AJOFM si daca da in ce termen de la emiterea lor...multumesc
Luciana21, utilizator
Luciana21 a scris:

Da? Asa e sigur, mi se pare ciudat faptul ca de ex. ne-ar putea concedia pe toti de la sucursala si ar fi vb de concedieri individuale...un text legal in acest sens imi puteti indica?Multumesc

Conform art.148 alin 2 din Constitutie legislatia comunitara preveleaza dreptului intern:
(2) Ca urmare a aderarii, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum si celelalte reglementari comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate fata de dispozitiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare.

Conform Directivei Consiliului nr. 98/59/CE din 20 iulie 1998 privind armonizarea legislaţiilor statelor membre referitoare la concedierile colective, privind concedierile colective , sucursala se incadreaza in notiunea de „unitate, definita ca o entitate distincta , cu o anumita permenenta si stabilitate, destinata pentru realizarea unei sau mai munltor sarcini determinate si care dispune de un ansamblu de lucratori , de mijloace tehnice necesare si de o anumita scheme organizatorica care permite indeplinirea acelor sarcini

Conform HOTARARII CJCE din 7 septembrie 2006 , Agorastoudis v Goodyear Hellas AVEE, in cauza C 187/05, C- 190/05:

Entitatea nu este necesar sa fie dotata cu autonomie juridica sau economica, financiara, administrativa sau tehnologica pentru a fi calificata unitate

Legislatia muncii a fost declarata ca fiind in conceordanta cu prevederiel acestei directive

Prin urmare, desi suceursala nu are personalitate juridica ea este considerata UNITATE in sensul directivei, obligatorie ca aplicare si implementare in statele membre, prin urmare si in Romania.

Exista o bogata jurisprudenta a CJCE in acest senns, eu nu am citat decat 2 hotarari, iar instantele romane, in calitate de judecatori comunitari primari, au inceput sa cunoasca si sa se pronunte in acest sens.

Mentionez ca am avut castig de cauza si am vazut si alti colegi avocati care au avut acelasi rezultat in sensul ca este vorba de concedieri colective si in cazul sucursalelor.