Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturile copilului cu handicap grav
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturile copilului cu handicap grav

locuiesc in sect.2 si am un copil in varsta de 5 ani care de 3 ani are handicap grav,cu insotitor.primim amandoi in prezent ;450 lei indemnizatie,91 lei buget complementar,si alocatia dubla de 84lei.sunt in concediu de intretinere copil cu handicap intre 3-7 ani,nu obtin venituri din munca si nici nu sunt angajata asistent personal al copilului.La alte sectoare si in alte judete un parinte ia indemnizatia de 450 lei de la D.M.S.S.F,iar celalalt pe cea de 461 lei de la D.G.A.S.P.C.este legal sau vor fi pusi sa dea banii inapoi?in legea 448/2006 se specifica numai ca nu pot fi cumulate de aceeasi persoana.de ce functionarii din sect 2 nu sunt de acord cu acest lucru? va rog sa ma ajutati,in situatia mea sunt mai multe persoane care mor de foame cu copii bolnavi mai ales in timpul iernii! va multumesc
Da ,este o situatie des intalnita ,de practica neunitara a dispozitiilor in vigoare.
Urmare a faptului ca mentionati existenta unui numar de mai multe persoane care se confrunta cu probleme in aceasta directie,este de preferat pentru competenta solutionare ,toate persoanele in cauza cu documentele justificative ,sa formulati memoriu pe care sa il adresati oficial Comisiei Superioare de Expertiza medicala a persoanelor cu handicap,Bucuresti,sector 3,str Cezar Bolliac nr 42
multumesc dar nu cred ca tine de o comisie medicala un raspuns legat de legislatie si drepturi banesti,mai aveti alta idee?unde pot gasi un avocat specializat in acest tip de legislatie?