Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PARTAJ
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PARTAJ

Eu si sotul meu detinem impreuna un apartament cu doua camere si o masina. In cazul unui divort, instanta poate decide sa impartim totul egal sau pot ramane eu cu copiii in casa? Multumesc , astept raspuns!
Mihaela Stefan, utilizator
In cazul divortului instanta se pronunta numai cu privire la desfacerea casatoriei. Daca este si o cerere de partaj facuta, atunci instanta va proceda la impartirea bunurilor. Daca nu va intelegi cu sotul despre cum urmeaza sa impartiti bunurile, modaliatea de impartire va fi stabilita de instanta. Cata vreme o parte din apartament i se cuvine si sotului, in ipoteza in care apartamentul ar fi atribuit dvs cel mai probabil veti fi obligata si la plata unei sulte prin care sa il despagubiti pe sot.