Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... tranzactie constructie fara receptie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

tranzactie constructie fara receptie

2 persoane au construit in baza autorizatiei de construire (fiecare dintre ei avand cate o autorizatie) o singura casa (P+1) pe terenul concesionat de la Primarie de asemenea in cote egale fiecare. Casa este finalizata in totalitate, insa nu se poate face receptia lucrarilor deoarece Primaria a constatat ca au fost executate anumite lucrari in plus care nu erau prevazute in autorizatie. Unul dintre proprietari ar dori sa vanda partea lui din constructie catre celalalt (urmand dupa aceea sa transmita si concesionarea terenului ) tocmai pentru a ramane un singur proprietar si a simplifica lucrurile cu receptia lucrarilor.
Intrebare: se poate face vanzarea constructiei in acest context, in baza autorizatiei de construire, a certificatului fiscal etc., fara a exista receptia lucrarii? In Cartea Funciara sunt inscrise terenurile concesionate si autorizatiile de construire ale celor doi.
Daca autorizatia este in termen se pot cesiona drepturile si obligatiile ce rezulta din aceasta.