Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Contabilitate plati prin PayPal într-un PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Contabilitate plati prin PayPal într-un PFA

Buna ziua, am de gând să-mi deschid un PFA pentru mini business-ul meu in marketingul afiliat. Am insa o nedumerire și anume: compania cu care o să lucrez(cu sediul în usa) va face plățile exclusiv prin PayPal iar eu voi retrage banii din PayPal în contul bancar atașat PFA ului. Întrebarea este: cum voi tine contabilitatea? In registrul jurnal va trebui sa trec sumele de bani (RON) care îmi intră în contul din banca ? sumele în dolari care intra în contul de PayPal? Sau ambele? Ce documente va trebui sa mai atașez? Extras de cont din Romania? Istoric plati PayPal?
Doar cele din extrasul de cont al contului de pe pfa.

george-neagu a scris:

Doar cele din extrasul de cont al contului de pe pfa.

Mulțumesc pentru răspuns! Să înțeleg că impozitul îl voi plati la ANAF pe baza extrasului de cont din contul de pe PFA? Menționez că nu voi avea niciun contract cu respectiva companie doar voi promova produsele și lunar, voi primi banii in PayPal. Trebuie sa fac facturi ?

george-neagu a scris:

Doar cele din extrasul de cont al contului de pe pfa.

Sau mai bine zis .. cum fac facturile ? tinand cont ca voi primi banii in contul PFA prin paypal..?? chiar as vrea sa incep aceasta activitate si sa fie totul legal. Din pacate caut de aproape o zi si nu am gasit un raspuns concret.