Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intampinare reconventionala?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intampinare reconventionala?

Am avut astazi al doilea termen in procesul intentat impotriva angajatorului.
La primul parata a amanat pentru lipsa de aparare. Acum la cel de-al doilea a trimis prin fax, inaintea sedintei, o intampinare reconventionala, in care invoca ceva exceptii, puerile dupa parerea mea, in care spre sfarsit, in cateva fraze solicita si parata daune reconventional deoarece vor proba prin acte si martori prejudicii aduse de mine, cat timp am fost salariat.
Nu a motivat in fapt. in drept, nu a depus nici o proba. Se poate lua in calcul acesta intampinare reconventionala depusa de parata in ziua termenului.
Mentionez ca am solicitat instantei tardivitatea formularii intampinarii.
Va rog mult sa ma lamuriti daca e depusa corect aceasta intampinare?
corect este intampinare, nu intampinare reconventionala.
intampinarea a fost depusa in termen, avand in vedere ca la termenul anterior procesul s-a amanat pt angajare aparator.
Instanta de judecata va primi cererea reconventionala, si se va pronunta pe exceptiile invocate atat de dvs. cat si de catre intimata (angajator).
Nu cunosc amanuntele cauzei dvs. insa intampinarea a fost depusa in termen, daca aceasta era intrebarea iar aceasta "metoda procedurala" reiese dealtfel , ca fiind corecta", si din practica instantelor de judecata.
Iuliana Cermak, Avocat
Cred ca este vorba despre intampinare si cerere reconventionala, prin care angajatorul nu numai ca incearca sa va demonteze cererile dvs., dar vine si cu unele pretentii proprii - din practica instantelor, termenul de 5 zile nu-si mai gaseste aplicarea, deci este depusa in termen!
Intampinarea, in litigii de munca, nu e obligatoriu de depus cu cel putin 5 zile inainte de termen?
Mentionez ca intampinarea a fost trimisa prin fax in ziua termenului de catre parata si nu prin avocat.

Buna dimineata. Art. 115 Cod proc. civila
Intampinarea va cuprinde:
1- exceptiile de procedura ce paratul ridica la cererea reclamantului
2-raspunsurile la toate capetele de fapt si de drept ale cererii
3- dovezile cu care se apara impotriva fiecarui capat de cerere
4- semnatura

In conditiile in care parata a formulat intampinarea fara sa cuprinda punctele 2 si 3
pot sa invoc si eu exceptii de procedura? Si daca da, care sunt acelea?
Multumesc