avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 980 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Daca am un om in somaj tehnic, il pot trece in somaj definitiv ? Ce conditii ar trebui sa indeplineasca? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dana Salomia , utilizator 14:13, 27 Octombrie 2009
Trebuie sa emiteti intai o decizie de reluare a activitatii dupa somajul tehnic.
Il chemati la lucru si ii dati preavizul de 20 zile lucratoare.
Are dreptul sa lucreze numai 4 ore/zi fara a-i reduce salariul (adica il platiti ptr 8 ore/zi).
Functie de prevederile din CCM ii veti acorda cel putin 1 salariu compensatoriu.
La sfarsitul perioadei de preaviz intocmiti decizia de incetare cf art. 65 (1) din CM.
Ii veti da 1 ex, carnetul de munca si obligatoriu o adeverinta de somaj cu veniturile pe ultimele 12 luni.
MUltumesc foarte mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere-desfiintare post Q&A Q&A Buna ziua, Care sunt pasii pe care un angajator trebuie sa ii urmeze pentru a concedia un angajat datorita desfiintarii postului (pe motive ... (vezi toată discuția)
Etape concediere din motive care nu tin de persoana angajatului broscuta21 broscuta21 Buna ziua, Lucrez la o companie care a luat decizia ca din 28 persoane cate suntem, sa dea 4 afara. Intrebarea mea este, care sunt etapele pe care trebuie ... (vezi toată discuția)
Salarii compensatorii / ajutor somaj pintica pintica Buna seara, Am fost concediata in temeiul dispozitiilor art.65(1-2) coroborat cu art.55, lit.c din Codul Muncii si prev.art.19.25 din CCM si am primit o ... (vezi toată discuția)