Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj

Daca am un om in somaj tehnic, il pot trece in somaj definitiv ? Ce conditii ar trebui sa indeplineasca? Multumesc
Trebuie sa emiteti intai o decizie de reluare a activitatii dupa somajul tehnic.
Il chemati la lucru si ii dati preavizul de 20 zile lucratoare.
Are dreptul sa lucreze numai 4 ore/zi fara a-i reduce salariul (adica il platiti ptr 8 ore/zi).
Functie de prevederile din CCM ii veti acorda cel putin 1 salariu compensatoriu.
La sfarsitul perioadei de preaviz intocmiti decizia de incetare cf art. 65 (1) din CM.
Ii veti da 1 ex, carnetul de munca si obligatoriu o adeverinta de somaj cu veniturile pe ultimele 12 luni.
MUltumesc foarte mult