Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... firma curatenie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

firma curatenie

De la autoritatiile locale,cota parte indiviza pentru firma de curatenie este suprafata utila x cost mp x persoanele care locuiesc in apartament.Unde ma pot adresa mai departe?
Care este motivul pentru care intentionati incheierea de contract orin interpus primarie?
Incheiati contract direct cu orice persoana juridica autorizata in domeniul curateniei
Curatenia la bloc se distribuie in functie de cota indiviza a fiecarui apartament.
Pe nr. de persoane se distribuie , colectarea deseurilor menajere.
Eu cred ca este vorba despre contractul de salubrizare (gunoi menajer).
Dom' Soorin nu ne spune din ce localitate este, poate nici nu conteaza, insa intuiesc ca firma de salubritate este o firma a primariei.
La noi la Iasi, este o singura firma care face aceste servicii, iar contractele sunt:
- individuale si tin cont de nr. de persoane din apartament: factura se intocmeste pentru fiecare proprietar si umbla angajatii firmei de nebuni prin blocuri sa incaseze prestatia;
- colective si tin cont de nr. de persoane pe care le declara administratorul, contractul este intocmit cu as. prop. si lunar achitam cam 1000 - 1200 lei, ceea ce este un avantaj enorm pentru firma, ba asociatia mai trebuie sa achite si comisionul bancii...
In nicio situatie nu este amestecata SU in toata povestea. Gunoiul menajer este produs de persoana, nu de SU.

Sorine, explica mai bine ce vrei sa afli, poate ne copii textul informativ cu privire la ceea ce trebuie sa declarati. Nu cumva va cere si nr. de la bocanci, ca este stiut, cei cu nr. mai mari de 45, "produc" de doua ori mai mult gunoi menajer decat un bebelus de 2 ani. Hai sa ne amuzam un pic de autoritatile locale din orasul vostru!