Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... firma curatenie bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

firma curatenie bloc

Citez din procesul verbal "Propietari de ap au fost convocati in sedinta pentru stabilirea modului de plata al firmei decuratenie.Majoritatea a decis ca aceasta suma sa se imparta pe numarul de persoane.In incheierea p.v. se mentioneaza ca adunarea generala va hotari ce se aproba deoarece este forul tutelar de a decide." Este corecta aceasta decizi?
~ Conținut șters la cerere ~
Costurile aferente curateniei imobilului se repartizeaza in conformitate cu dispozitiile in vigoare
Proprietarii nu au competenta sa dispuna hotarari care contravin prevederilor legale in vigoare
Conform legii, curatenia se plateste pe cota indiviza (suprafata utila), colectarea deseurilor menajere de catre firma de salubrizare se plateste pe nr. de persoane prezente.
presupunem ca se ajunge in instanta cu vreo plagere: acolo judecatorul va spune ca aceasta curatenie se repartizeaza dupa cota de proprietate. Asta trebuie sa aveti in vedere.
Pe cei cu firma de curatenie, nu-i prea doare capul de suprafetele utile ale apartamentelor.
Am intalnit multe cazuri in care patronul zice/negociaza cu cei de la asociatie, un pret fix pe apartament (indiferent de SU), de exemplu, de 6lei/apt/luna (sau alta suma) si chiar prevede acest lucru in contract: imobil cu 120 apt x 6 lei/apt. = 720 lei/luna. Atunci administratorul trebuie sa repartizeze pe LP cate 6 lei/luna pe fiecare apt.
Legea permite si acest mod de repartizare.
Stima, AG.