Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie Partial Anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie Partial Anticipata

Puteti sa ma ajutati si pe mine va rog.Mi-a fost refuzat dosarul pentru pensia partial anticipata ,desi am varsta de 54 de ani 4 luni , am crescut 4 copii si am 34 de ani si 6 luni de munca in conditii normale.Puteti sa ma ajutati si sa imi spuneti daca sunt indreptatita sa contestez decizia .Va multumesc
Intrucat sunteti nascuta in iunie 1955 aveti dreptul:
- pensie limita varsta = iunie 2015
- pensie anticipata partiala = iunie 2010 ( cu 5 ani mai devreme)
Penalizarea in cazul dvs va fi numai de 3 ani iar din iunie 2013 puteti opta pentrui pensie limita de varsta cu reducerea varstei cu 2 ani urmare celor pentru 4 copii nascuti
....................................................
ART. 48^2/Legea 19/2000 - Legea pensiei
(1) Femeile care au realizat stagiul complet de cotizare şi care au născut cel puţin 3 copii şi i-au crescut până la vârsta de 10 ani beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare după cum urmează:
a) cu un an - pentru 3 copii;
b) cu doi ani - pentru 4 sau mai mulţi copii.
(2) Reducerea vârstei prevăzute la alin. (1) nu poate fi cumulată cu o altă reducere prevăzută de prezenta lege sau de legile speciale. Vârsta de pensionare redusă conform alin. (1) nu poate fi mai mică de 55 de ani.